Po czym poznać idealne łóżka do sypialni
Fot.http://www.freedigitalphotos.net/
Dzisiaj łóżko to nie tylko obudowa dla materaca, tylko zaawansowany mebel. Zagłówki, skrytki, wysięgniki, dodatkowe półki, skrytki i blaty? Z drewna czy materiałów sztucznych? Warto wiedzieć czego szukać i co wybierać.
Zagłówek
Po płaszczyźnie do spania to najważniejszy element nowoczesnego łóżka do spania. Jego podstawowa funkcja to oparcie dla pleców np. w czasie czytania. Dodatkowe funkcje to schowki i wbudowane oświetlenie. Te pierwsze pomagają zorganizować przestrzeń w sypialni, drugie dodatkowo ułatwiają wieczorny relaks, bo włącznika i wyłącznika do światła nie trzeba daleko szukać.
Warto rozważyć zakup zagłówka tapicerowanego, sprawdzając jednocześnie z jakiego jest materiału i ewentualnie jakie są opcje jego prania. Można też wybrać zagłówki drewniane, metalowe, szklane – fantazja projektantów mebli nie zna granic. Poza rozmaitymi schowkami zagłówki często połączone są ze stolikami nocnymi, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.
Wymiary
Łóżka występują najczęściej w kilku standaryzowanych wymiarach, które określają rozmiar pasującego do nich materaca 90x200 lub 100x200 dla łóżek pojedynczych i 140x200, 160x200, 180x200, 200x200 dla łóżek podwójnych. Mniejsze łóżka dwuosobowe tj. o szerokości 120 cm to rozwiązanie dla drobnych osób lub dla tych, którzy mają naprawdę maleńkie sypialnie.
Kupując łóżko w innym niż powyższe rozmiarze musimy liczyć się z trudnościami w dopasowaniu do niego materaca i stelaża. Osoby wysokie powinny jednak wybierać łóżka wydłużone do 210 lub 220 cm, jeśli po dodaniu do ich wzrostu 20 cm typowy dwumetrowy materac okazałby się za krótki.

Materiały
W sklepach dostępne są łóżka wykonane z rozmaitych materiałów, ale surowcem najtrwalszym, który daje gwarancję, że przetrwa kilkadziesiąt lat jest drewno, najczęściej wykańczane przez olejowanie lub lakierowanie. Materiały drewnopochodne powstają przez rozdrobnienie drewna na forniry, wióry i włókna, a następnie łączone jest w nową całość też są dość trwałe, ale ponieważ coraz częściej wzbogacane są dodatkiem tworzyw sztucznych, ich trwałość skraca się nawet do kilku lat.
Stelaż
Nie jest niezbędny, ale to dobra inwestycja, ponieważ wydłuża żywotność materaca i jest dla niego wsparciem, które przekłada się na ułożenie naszego ciała. Stelaże różnią się między sobą gęstością listew. Warto zwrócić uwagę na ten szczegół, ponieważ stelaże znajdujące się w zestawach z łóżkami nie zawsze są dobrej jakości i nie zawsze pasują do drogiego materaca, który planujemy kupić. Twarde materace i na sprężynie kieszeniowej w rozmiarze około 5 cm mogą leżeć na stelażu z listwami nawet co 7-8 cm. Mniejsza gęstość listew przyda się do pozostałych rodzajów materaców, zwłaszcza tych miękkich. Gęstość listew co 3-4 cm będzie akurat.
Kupując łóżko trzeba liczyć się z wydatkiem od 100 zł za najmniejsze i najprostsze modele, po kilkanaście tysięcy za łóżka designerskie, wykonane z nietypowych materiałów z ciekawymi elementami.