Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

5 sposobów na idealną sypialnię

5 sposobów na idealną sypialnię

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

To jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Bo zjeść można w restauracji, obejrzeć film w kinie, a porządnie się wyspać można tylko we własnym łóżku. Co zrobić, żeby sypialnia była wygodna i funkcjonalna?

Oddziel sypialnięJeśli jest możliwość wyboru, to z reguły intuicyjnie umieszczamy sypialnię w pokoju, który wychodzi na podwórko, a nie na ulicę. Niestety, często za to decydujemy się na sąsiedztwo sypialni z pokojem dziennym. Potem okazuje się, że kiedy ktoś ogląda telewizję lub słucha muzyki, to drugiej osobie w sypialni ciężko zasnąć. Rozwiązaniem jest usytuowanie sypialni jak najdalej od pokoju dziennego, kuchni i innych pomieszczeń, z których często się korzysta i w których powstaje hałas. Świetnie sprawdza się na taką lokalizację np. poddasze. Tam, gdzie nie ma takiej możliwości, warto zdecydować się na oddzielenie sypialni solidnymi drzwiami, koniecznie bez przeszkleń, które nie będą dopuszczać dźwięków i światła.

Przestaw łóżkoTo, gdzie stoi łóżko ma znaczenie. Na pewno nie powinno stać na linii okno-drzwi, ponieważ leżenie w przeciągu może szkodzić zdrowiu. Jeśli sypialnia jest mała i nie da się ustawić łóżka poza tą linią można spróbować oddzielić łóżko od drzwi np. parawanem lub regałem. Choć parawan nie powinien zasłaniać drzwi całkowicie – badania dowiodły, że śpimy lepiej, jeśli widzimy drzwi. Warto o tym pamiętać decydując o tym, z której strony łóżka będzie poduszka. Łóżko dla jednej osoby może stać dowolnym bokiem dostawione do ściany, ale już łóżko dla dwóch osób powinno być tak ustawione, aby z trzech stron był do niego swobodny dostęp.

Zasłoń oknaSłońce działa intensywniej niż najlepszy budzik, zwłaszcza w sypialni, której okna wychodzą na wschód. Z kolei w długie wiosenne dni często trudno jest zasnąć, kiedy w pokoju jest jasno. Właśnie dlatego do sypialni wybiera się gęste zasłony, które skutecznie zaciemniają pomieszczenie. Alternatywą dla zasłon mogą być rolety lub żaluzje.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Zrób remontJeśli masz ściany w sypialni w kolorze intensywnej czerwieni, to nic dziwnego, że nie możesz zasnąć. Do sypialni najlepiej wybierać delikatne kolory np. uspokajające pastelowe błękity czy zielenie, które dodatkowo działają relaksująco. Dobrze sprawdzają się też delikatne żółte barwy, które wprowadzają ciepłą atmosferę. Biel też jest dobra, choć sprawia wrażenie sterylnej i warto ją przełamać dodatkami w kolorze. Ciemnych barw lepiej unikać, bo działają przygnębiająco i drażniąco. Warto od razu przearanżować gniazdka, tak aby można było u wezgłowia łóżka zamontować lampę np. kinkiet lub podłączyć lampę stojącą. Takie oświetlenie sprawdzi się, kiedy po wieczornym czytaniu będzie można od razu zgasić światło bez wstawania z łóżka.

Kup dobre łóżkoJak sobie pościelesz, tak się wyśpisz, mówi znane przysłowie, ale tak naprawdę jakie łóżko kupisz, tak się wyśpisz. Byle jaki tapczanik z najtańszym materacem to prawdziwa męczarnia dla kręgosłupa. Odpowiednio dobrane łóżko powinno mieć dobry materac (LINK), być odpowiednio szerokie, wysokie i nie ma prawa chybotać się ani trzeszczeć.
Data publikacji: 01.08.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również