Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Materace dla wymagających

Materace dla wymagających

Fot.http://www.freedigitalphotos.net

"Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz", mówi nasze stare powiedzenie. To prawda, ale o wiele ważniejszy od pościeli, jest materac, na którym ją rozłożymy. Każda udana noc to w głównej mierze jego zasługa! Jak wybrać odpowiedni i dostosowany do naszej sylwetki? Poniżej kilka porad.

Niektórzy twierdzą, że samo łóżko jest jak rama dla obrazu i o wiele ważniejsze od niego jest materac, którym się go wypełni. Czym się zatem kierować przy wyborze, aby zakup był wartościowy i służył przez lata?

RozmiarTo, że materac powinien być dobrany na długość i szerokość do ramy łóżka to oczywiste. Ale to nie wszystko. Trzeba też sprawdzić inne wymiary. W ramie łóżka materac powinien się zagłębiać się przynajmniej 3 cm i powinno to być około 30-70 proc. jego wysokości, co oznacza że nad ramą łóżka powinno wystawać jeszcze 4-10 cm materaca.

DopasowanieDobry materac nie może być ani za twardy, ani za miękki. Powinien dostosowywać się do ciała, dla którego leżąca pozycja wcale nie jest naturalna. Można wybierać wśród materacy różnego rodzaju.

Bonelowe to takie, w których sprężyny połączone są drutem. Bywają nieco trzeszczące, ale w kwestii ciężaru osoby, która będzie na nich spać, są uniwersalne – nadają się dla każdego. Kosztują od 200 do 1200 zł.

Materace kieszeniowe to także materace sprężynowe, ale ich sprężyny mają mniejszą średnicę niż materace bonelowe, a co za tym idzie są bardziej elastyczne. Dodatkowo każda sprężyna umieszczona jest w specjalnej kieszonce z tkaniny, dzięki czemu materac nie trzeszczy. Ceny : 200-7000 zł.

zdjecie
Fot.http://www.freedigitalphotos.net/


Materace lateksowe wykonane są jak nazwa wskazuje z lateksu, czyli mleczka kauczukowego. Znajdujące się w nim otwory zapewniają dobrą wentylację materaca. Materace lateksowe są bardzo elastyczne, wytrzymałe i dobrze dopasowują się do kształtu kręgosłupa. Ale mają też wady: mogą niezbyt przyjemnie pachnieć gumą, a ich wentylacja czasami jednak szwankuje, przez co są podatne na pleśń. Ceny : 200-10000 zł.

Materace piankowe wytwarzane są najczęściej z nowoczesnej pianki, która jest elastyczna i trwała. Są dość tanie, ale nie zawsze wygodne. Najtańsze można kupić za kilkadziesiąt złotych.

Materace termoelastyczne także robi się ze specjalnej pianki, ale takiej o szczególnych właściwościach, która zmienia swoją twardość w zależności od temperatury. Zapewniają o wiele lepsze dopasowanie materaca do kształtu ciała, niż klasyczne materace piankowe. Polecane są nawet osobom, które mają problemy z kręgosłupem i w profilaktyce odleżyn. Ceny : 300-7000 zł.

Twardość vs miękkośćTo czy materac jest twardy czy miękki to w dużej mierze nasze subiektywne odczucie zależne od naszych przyzwyczajeń i wagi. Dlatego zamiast kierować się informacjami producenta lepiej samemu wypróbować materac, zwłaszcza że wiele sklepów daje taką możliwość

Test śpiochaAby przetestować materac, najlepiej położyć się na nim na kilka minut w ulubionej pozycji. Na dobrym materacu będzie nam po prostu wygodnie. W tym czasie dobrze, aby ktoś spojrzał na kształt naszych pleców w pozycji na boku. Na dobrych materacach kręgosłup przyjmuje pozycję praktycznie prostą.

Można też położyć się na wznak i spróbować wsunąć otwartą dłoń między materac i ciało w części lędźwiowej, czyli pod pupę. Opór powinien być lekki, ale nie za mocny, bo to świadczy o tym, że materac jest za miękki. Z kolei gdyby rękach wchodziła za lekko, to znaczy że materac jest za twardy.
Data publikacji: 22.06.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również