Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Rodzaje kołder

Rodzaje kołder

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Dawniej wybór był prosty: do poszewki wkładało się taki koc, jaki akurat był w domu, ewentualnie pierzynę, która świetnie sprawdzała się zimą. Dziś wraz z postępem nauki i techniki kołdry są niczym materace: każda ma inne właściwości, które bezpośrednio mogą się przełożyć na jakość snu.

Jeszcze nie tak dawno temu kołdra z prawdziwego pierza była wielce cenionym prezentem, a panny często dostawały je w posagu. Dziś świetnej jakości kołdry można kupić od ręki w wielu sklepach. Jaką wybrać?

Wypełnienie naturalneJednym z najpopularniejszych wypełnień pochodzenia naturalnego jest puch, który nie bez powodu kojarzy się z ciepłem. Ma bowiem silne właściwości izolacyjne, a przy tym jest lekki. Co więcej, zimą mocno grzeje, ale latem świetnie odprowadza ciepło w drugą stronę, nie ma więc ryzyka, że leżąc pod puchowa kołdrą się przegrzejemy. Niestety, kołdry puchowe są dość drogie. W zależności od ilości wypełniania i rozmiary kosztują od 100 do 3000 zł.

Równie ciepłe, nieco tańsze, bo rzadko przekraczają cenę 300 zł, choć niestety cięższe, są kołdry półpuchowe. Wypełnia się je mieszanką lekkiego puchu i pierza gęsiego w proporcjach 1:3.

Niezmiennie od lat cieszą się sławą kołdry z pierza. Są sprężyste, miękkie, a przy tym podobnie jak puch i półpuch świetnie sobie radzą z odprowadzaniem z ciała wilgoci. Przy tym są bardzo trwałe, jeśli dba się o nie dobrze i regularnie wietrzy. Uważa się, że puch gęsi jest lepszy niż kaczy, bo jest bardziej puszysty i wytrzymały. Eksperci twierdzą, że ma znaczenie nawet to z jakiej części gęsi pochodzi puch i w jakim miesiącu był zbierany. Niektóre firmy wprowadzają specjalną klasyfikację, która pozwala się w tym rozeznać. Ceny pierzyn wahają się od 100 do kilkuset złotych.

Można też kupić kołdry z wypełnieniem wełnianym. Taki wkład składa się z pranej wełny owczej: merynosów, owcy łowickiej lub owiec szetlandzkich. Wełna ma ciekawe właściwości, ponieważ reaguje na zmianę temperatury: włosy owcze zimą się kurczą, latem rozprężają, dzięki czemu w zimie bardziej grzeją. Najtańsze kosztują kilkadziesiąt złotych, najdroższe – 2-3 tysiące.

Niestety, wszystkie kołdry z wypełnieniem naturalnym mogą działać uczulająco i nie mogą być używane przez osoby z alergią. Wyjątkiem są 
kołdry z wypełnieniem jedwabnym, ale to luksus nad luksusami i wydatek minimum 1500 zł. A przy tym choć nie uczulają i nie przyciągają kurzu, to nie są wcale bardzo ciepłe.

Uwaga:kołdry wypełnione naturalnie są trwałe, ale zdarza się, że ich zawartość zaczyna się kłębić w nogach. To oznacza, że wkład się zużył. Taką kołdrę należy wymienić, można też oddać do profesjonalnego punktu czyszczenia. Nie można tego zrobić samemu, ponieważ kołdry tego typu pierze się na sucho, inaczej ich zawartość mogłaby stęchnąć lub spleśnieć.

zdjecie
Fot. http://www.freedigitalphotos.net


Wypełnienie syntetyczneZ reguły to co sztuczne, kojarzy się, z tym, że jest niezdrowe. Ale w przypadku kołder wykonanych z włókien syntetycznych jest nieco inaczej, mają one bowiem właściwości antyalergiczne, co w dobie uczuleń jest niezwykle ważne.

Można wybrać kołdry wypełnione granulatem silikonowym, czyli małych włókienek skręconych w kuleczki. Porównuje się jego właściwości do puchu, ale granulat ma tę zaletę, że można go prać w wysokich temperaturach. Poza tym jest odporny na zbijanie się. To najwyższej jakości produkt wśród kołder ze sztucznych materiałów, a więc i stosunkowo najdroższy. Koszt takiej kołdry to z reguły co najmniej 100 do kilkuset złotych.

Nieco tańsze są kołdry z włókien silikonowych. Nawet najdroższe nie przekraczają ceny kilkuset złotych, a można je kupić już za kilkadziesiąt złotych. Włókna wykonane z poliestru silikonowego są skręcone i mają w środku kanalik, który zapewnia sprężystość. Takie kołdry są bardzo puszyste, dokładnie otulają w czasie snu.

Podobne właściwości mają zwykłe włókna poliestrowe. Są puszyste, oddychające i dobrze izolują ciepło. Specjalnym rodzajem kołder poliestrowych są te zrobione z włókien czterokanalikowych, które są wyjątkowo sprężyste i puszyste, a dodatkowo pokrywa się je często środkami grzybo- i bakteriobójczymi. Nowością są kołdry z włókien bioaktywnych, produkowanych z polimerów z modyfikowanej celulozy.
Kołdry poliestrowe można kupić za kilkadziesiąt złotych. Niestety, nie grzeją tak, jak puchowe czy z pierza. Za to ich olbrzymią zaletą jest możliwość prania w domu, często w wysokiej temperaturze.
Data publikacji: 01.08.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również