Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Sypialnia dobrze urządzona

Sypialnia dobrze urządzona

Fot.http://www.freedigitalphotos.net

Teoretycznie sypialnia nie ma nic wspólnego z kuchnią, gdzie odległości między sprzętami i meblami powinny być dokładnie wyliczone. Ale jest kilka zasad wyposażania sypialni, które warto zastosować dla komfortu spania oraz własnej wygody. Dzięki poniższemu artykułowi, poznasz choć niektóre z nich.

Usytuowanie w domu



Sypialnia powinna być najspokojniejszym pomieszczeniem w domu, tylko wtedy będzie można tam się dobrze wyspać. Jeśli jest taka możliwość, jej okna powinny wychodzić na stronę zachodnią lub południową, przy czym lepiej, aby były skierowane na ogród, a nie na ulicę. Jeśli takiej możliwości nie ma, najlepiej jest zamontować w sypialni okna, które charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną. W samym sąsiedztwie sypialni nie powinna znajdować się kuchnia ani pralnia - pralka, zmywarka, telewizor, wieża i inne hałasujące sprzęty powinny być jak najdalej od sypialni. Dlatego idealnie jeśli sypialnia będzie się mieścić w oddzielonej od pozostałych pomieszczeń części domu, co zapewni nie tylko ciszę, ale też prywatność w czasie wizyt gości.

Powierzchnia nie tylko do spania



Idealna powierzchnia sypialni dla dwóch osób to 10 mkw., nie mniej. Jeśli w sypialni ma mieć też miejsce garderoba czy szafa, sumaryczna powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 15 mkw. W sypialni ma się bowiem zmieścić nie tylko łóżko, ale też szafki nocne. Poza tym w pomieszczeniu ważna jest możliwość swobodnego poruszania się.

Układ idealny



Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest łóżko. Ale niekoniecznie trzeba je ustawić na środku pokoju. Najważniejsze, aby nie stało na linii drzwi - okno, ze względu na przeciągi. Jeśli tak się nie da, można umieścić między łóżkiem a drzwiami specjalny parawan czy szafkę. Warto też tak ustawić łóżko, abyśmy leżąc mogli widzieć drzwi. Dzięki temu prostemu zabiegowi będziemy spać spokojniej. Łóżko może stać zarówno szczytem, jak i bokiem do ściany, choć jeśli będą z niego korzystały dwie osoby, to najlepiej jeśli będzie do niego swobodny dostęp z każdego boku.

Okno do zasłonięcia



Nawet przeciwnicy zasłon powinni zainwestować w rolety, żaluzje lub zasłony w sypialni. Dzięki niemu poranne słońce nie będzie tak dotkliwe, a drzemki w ciągu dnia będą przyjemniejsze.

zdjecie
Fot.http://www.freedigitalphotos.net/


Kolory do spania



Warto dobierać takie kolory ścian, które działają relaksująco, jak pastele błękitne lub zielone. Świetnie sprawdzą się też ciepłe odcienie koloru żółtego i róże. Można też zdecydować się na neutralny kolor biały. Najlepiej jednak zrezygnować z ciemnych barw, które działają przygnębiająco.

Stabilne łóżko



Podstawa każdej sypialni. Trzeba zwrócić uwagę, czy łóżko nie trzeszczy ani nie chybocze. Jednoosobowe powinno mieć szerokość przynajmniej 90 cm, dwuosobowe 140 cm. Długość łatwo wyliczyć dodając 20 cm do wzrostu najwyższej osoby, która będzie w łóżku spać.

Wysokość to kwestia indywidualna, ale warto pamiętać, że im wyższe łóżko, tym wygodniej się na nim siada i kładzie. Odległość łóżka od ścian (poza tą, do której łóżko przylega) powinna wynosić około 60 cm – to da przestrzeń do swobodnego poruszania się po sypialni.

Światła nocne i inne



Lampy w sypialni powinny dawać światło o ciepłym zabarwieniu. Wyjątkiem powinna być lampka do czytania, która musi dawać wyraźne, mocne światło. Na noc z kolei warto mieć przy łóżku klasyczną nocna lampkę. Najlepiej aby zarówno lampka nocna, jak i ta do czytania, miały wyłącznik w zasięgu ręki osoby leżącej w łóżku.
Data publikacji: 21.06.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również