Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Zwykła sypialnia czy master bedroom

Zwykła sypialnia czy master bedroom

Fot.http://www.freedigitalphotos.net

Sypialnia to nie tylko pokój do spania. To miejsce odpoczynku. Jeśli połączymy ją z garderobą i łazienką może to być też prywatna strefa, w której się zarówno umyjemy, jak i przebierzemy czy umalujemy. To wygodne rozwiązanie dla osób, które dysponują w mieszkaniu dużą przestrzenią.

Tradycyjna sypialnia



Sprawdzone rozwiązanie w małych mieszkaniach. Jeden pokój adaptuje się na pokój nocny, w którym oprócz łóżka znajduje się jedna nocna szafka lub dwie, a czasami dodatkowo szafa. Zakładając, że sypialnia będzie przeznaczona dla dwóch osób, jej powierzchnia powinna wynosić minimum 10 mkw. i więcej (zaleca się około 16 mkw), jeśli planujemy umieścić w pomieszczeniu dodatkowe szafy i szafki.

Master bedroom



To angielskie określenie dla całego zespołu pomieszczeń. Sypialnia łączy się z garderobą i łazienką i najczęściej do tych dwóch pomieszczeń można dostać się tylko i wyłącznie z sypialni. To oznacza, że wstając lub szykując się do spania możemy komfortowo poruszać się w obrębie tych pomieszczeń.

To bardzo funkcjonalne rozwiązanie szczególnie dla par, które mieszkają w dużym domu z rodziną. Daje niezwykłą wygodę i komfort zwłaszcza w czasie wizyt gości. Zasadniczo główne pomieszczenie sypialnie może być takiej samej wielkości, jak w tradycyjnej sypialni.

Przeniesienie prywatnych rzeczy do garderoby pozwoli zaoszczędzić powierzchnię w samej sypialni, przy czym garderoba powinna liczyć przynajmniej 4 mkw. lub więcej, jeśli chcemy w niej zmieścić więcej rzeczy i np. dodatkowo deskę do prasowania.

Do tego łazienka: minimalna jej powierzchnia, przy założeniu, że wybieramy wariant z prysznicem, to 2,5 mkw (druga, większa łazienka dostępna dla wszystkich powinna znajdować się w innej części domu). A zatem funkcjonalna master bedroom będzie wymagała przynajmniej 16-17 mkw. Może też być oczywiście większa, w zależności od możliwości i potrzeb gospodarzy. Im większy metraż, tym więcej dodatkowych rozwiązań można zastosować: kącik do czytania (ale nie do pracy!) czy miejsce do ćwiczeń to często polecane przez architektów pomysły.

zdjecie
Fot.http://www.freedigitalphotos.net/


Sypialnia z łazienką



Złoty środek, który pozwala cieszyć się prywatnością w obrębie sypialni to klasyczna sypialnia z łazienką. Wybierając najmniejszą możliwą łazienkę z prysznicem potrzebujemy jedynie dodatkowych 2,5 mkw. A komfort porannego, wieczornego i nocnego korzystania z toalety, która jest tak blisko – nie do przecenienia.

Lokalizacja



Bez względu na wybrany wariant sypialni, najlepiej aby znajdowała się ona w lekkim oddaleniu od reszty pomieszczeń. W miarę możliwości okna powinny wychodzić na ogród lub warto zainwestować w okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Wielu architektów zaleca usytuowanie sypialni na poddaszu, co wykorzystuje naturalny podział domu na strefy i gwarantuje spokój w czasie nocy. Warto zwrócić uwagę, na którą stronę wychodzą okna. Umiejscowienie sypialni od wschodu ułatwi codziennie wstawanie. Od zachodu - pozwoli na dłuższe spanie, bo promienie słońca nie będą nas budzić. Sypialnia od północy będzie zawsze chłodna i ciemna, bo światło, które do niej dociera jest rozproszone.
Data publikacji: 03.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również